Makuki letny tabor 2022

MAKUKI denný LETNÝ TÁBOR 2024 - turnus 6

MORAVANY nad Váhom- Kaštieľ Moravany, Kostolecká 10 a PIEŠŤANY – MAKUKI atelier – ARTA, Kollárová 2

Prvé dva dni sa tábor koná v Piešťanoch a ostatné v kaštieli Moravany.

29.7. – 2.08. 2024 – lektori: Lucka a asistentka

Dobrá partia, kreatívne prostredie, rôznorodé tvorivé aktivity a výborná atmosféra. To sú základné charakteristiky, na ktorých nám v MAKUKI ateliér záleží a systematicky na nich pracujeme. Neakademizujeme, ale radšej rozvíjame vzťah dieťaťa ku kresleniu či maľovaniu. Toto dokážeme len tak, že všetky naše aktivity nastavujeme podľa individuálnych potrieb a požiadaviek. MAKUKI letný tábor je príležitosť, ako dieťaťu dopriať 5 dní individuálneho prístupu od dvoch lektorov. Na MAKUKI letný tábor prijímame deti do 14 rokov. Prihlásiť môžete aj deti v predškolskom veku. Maximálny počet prijatých detí do tábora je 20.

Na letnom tábore spolupracujeme s občianskym združením Kaštieľ Moravany a výstavným projektom ARTROOMS MORAVANY, vďaka ktorému budeme mať možnosť stretnúť sa s originálmi umeleckých diel na výstave ARTROOMS MORAVANY VI. Slovenské Benátky, na ktoré budú aj priamo nadväzovať naše výtvarné a umelecké aktivity a taktiež budeme mať možnosť stráviť voľný čas v krásnom anglickom parku kaštieľa.

HARMONOGRAM DŇA: Pondelok-utorok

7:45 – 8:15

Príchod detí do ateliéru v Piešťanoch. Činnosť v MAKUKI letnom tábore začína vždy až 8:15. Deti však môžete do ateliéru priniesť už od 7:45. Deti, ktoré prídu na tento čas, budú mať úvodných 30 minút vyplnených drobnými aktivitami, rozkreslením, debatami o psoch, mačkách a tak:-)

8:15 – 8:30
Ranný kruh, motivácia, inšpirácia, predstavenie, čo v konkrétny deň zažijeme a vytvoríme.
8:30 – 12:00

Tvorivé aktivity v ateliéri, vonku v plenéri ( Kupeľný ostrov, parky…), v priestoroch ARTA, múzeum atď. 

12:00 – 12:45
Obed v reštaurácii.
12:45- 16:00

Pokračovanie v kreatívnych aktivitách v ateliéri, vonku v plenéri (Kúpeľný ostrov, parky…), v priestoroch ARTA, múzeum atď.

15:45- 16:00
Ukončenie dňa, záverečný kruh.
16:00- 16:30

Odchod detí z tábora – vyzdvihnutie rodičmi v MAKUKI ateliér Piešťany

HARMONOGRAM DŇA: STREDA – ŠTVRTOK

7:45 – 8:15

Príchod detí do kaštieľu v Moravanoch nad Váhom. Činnosť v letnom tábore začína vždy až 8:15. Deti však môžete do ateliéru priniesť už od 7:45. Deti, ktoré prídu na tento čas, budú mať úvodných 30 minút vyplnených drobnými aktivitami, rozkreslením, debatami o psoch, mačkách a tak:-)

8:15 – 8:30
Ranný kruh, motivácia, inšpirácia, predstavenie, čo v konkrétny deň zažijeme a vytvoríme.
8:30 – 12:00

Tvorivé aktivity v kaštieli, vonku v plenéri- anglický park kaštieľa. 

12:00 – 12:45

Obed.

12:45- 16:00

Pokračovanie v kreatívnych aktivitách v priestoroch kaštieľa, vonku v plenéri – anglický park kaštieľa.

15:45- 16:00
Ukončenie dňa, záverečný kruh.
16:00- 16:30

Odchod detí z tábora – vyzdvihnutie rodičmi v kaštieli v Moravanoch nad Váhom.

ČO DETI ZAŽIJÚ A NAUČIA SA?

1

KRESBA AKO JU NEPOZNÁTE

Niekedy si myslíme, že vedieť kresliť znamená napodobniť to, čo vidíme okolo seba. Kresba má však nekonečne veľa možností. Nemusí byť nakreslená iba ceruzkou na papieri. Žije vlastným životom na okrajoch školských zošitov, na popraskaných múroch, zahmlenom skle v autobuse aj v ateliéri umelca. Spolu si vyskúšame množstvo experimentov ako sa dá kresliť s pomocou knižky Nakresli si ovečku.

2

MALIARSKE EXPERIMENTY

Vyskúšame si niekoľko tradičných aj netradičných maliarskych techník inšpirovaných rôznymi historickými aj súčasnými umeleckými smermi, nielen po technickej ale aj tematickej stránke.

3

ODLIEVANIE

Socha sa dá vytvoriť najrôznejšími technikami, medzi klasické patrí odoberanie materiálu, pridávanie materiálu a odlievanie. Spolu sa naučíme čo je to forma a odliatok a budeme experimentovať so sadrou a inými špeciálnymi materiálmi na odlievaní vlastného tela.

4

UMENIE RECYKLOVAŤ

Dnešný svet produkuje obrovské množstvo odpadu zahlcujúceho našu prírodu. Tento celosvetový problém sa dotýka aj umenia. Aj umelci dnes hľadajú nové kreatívne spôsoby nielen ako recyklovať, ale aj vymýšľať nové, šetrné materiály a z nich vytvárať umelecké diela. Naučíme sa spolu ako sa dá recyklovať papier, ako vôbec vzniká a ako sa dá použiť znova na niečo praktické, alebo ako z neho druhým použitím môže vzniknúť výtvarné dielo.

5

PLENÉR

Nebudeme, samozrejme, zatvorení len v ateliéri, akonáhle nám to počasie dovolí, vybehneme si kresliť a maľovať aj von na terasu do anglického parku kaštieľa Moravany, kde budeme mať priestor na vytvorenie aj väčšieho spoločného umeleckého diela. 

6

Prespektíva hrou

Perspektíva je optický jav vďaka ktorému vieme vnímať trojrozmerný priestor okolo nás. Vďaka perspektíve sa nám zdá, keď stojíme na koľajniciach že sa zbiehajú v diaľke do jedného bodu, alebo že domy ktoré sú od nás ďalej sú menšie ako tie blízko. Spolu sa naučíme ako sa perspektíva v umení používa, ako funguje a ako sa pomocou nej dajú kresliť zaujímavé obrazy.

7

Stop motion animácia

Vytvoríme jednoduchú animáciu pomocou techniky stop motion. Deti zažijú kúzlo oživenia predmetov a kresieb v pohyblivej forme. Naučíme sa urobiť si krátky storyboard, postaviť scénu, nasnímať zábery, zostrihať film, nazvučiť ho a nakoniec si ho premietneme v špeciálnej internej predpremiére.

8

Optické klamy a mystifikácia

Spolu sa naučíme čo to znamená optický klam, ako funguje ľudské oko a zoznámime sa s umeleckým smerom OP-art. Umenie nemusí zobrazovať len realitu, nemá hranice a práve, ale dáva nám práve priestor ako si svet prikrášliť a prispôsobiť. Je svetom mystifikácie, predstavivosti, neobmedzenej fantázie a optických klamov. Vyskúšame hranice vlastnej fantázie a  vytvoríme si vlastné mystifikujúce dielo.

9

ZÁBAVA A DOMÁCE KINO

Popri všetkých hlavných aktivitách sa budeme aj veľa zoznamovať a spolu hrať, tak aby každý účastník mal priestor pre svoje obľúbené aktivity a necháme sa inšpirovať pri oddychovaní pozeraním zaujímavých animovaných filmov pre deti.

ZABEZPEČUJEME

1x strava – denné menu v reštaurácii, pitný režim, misa ovocia vždy k dispozícii,  všetky výtvarné pomôcky, prípadné vstupy do galérie alebo múzea

S KÝM?

Mgr. art. Lucia Kotvanová – výtvarníčka, pedagogička, kurátorka a spoluautorka kníh Nakresli si ovečku a Čím chceš byť? Umelec? Tiež je držiteľkou ceny Biela kocka za prínos v oblasti galerijných činností. 

ZA KOĽKO?

Cena za tábor pre jednu osobu je 180€. O možnostiach platby nás kontaktujte mailom na tabory[zavináč]makuki.sk alebo telefonicky na 0948 641 068.

AKO PRIHLÁSIŤ?

Napíšte nám, prosím, na tabory[zavináč]makuki.sk – do predmetu správy vložte text: Letný tábor 2024. Do tela mailu nám napíšte vek dieťaťa a termín, o ktorý máte záujem. 
Makuki atelier - kurz kresby deti
Halóó, tu Makuki

+421 911 731 321

Aha, náš mail:

info@makuki.sk

Kreslíme tu:

Štefánikova 3 Nádvorie, 917 01 Trnava

FACEBOOK / INSTAGRAM